Зрелостта на Кларк помогна на нея и Айова да преодолеят студения старт в мача за шампионата на Големите десет
AP News | 2024-03-10 | 00:24:07

МИНЕАПОЛИС (АП) — Кейтлин Кларк вдигна ръце невярващо в един момент по време на първото полувреме на мача на шампионата на Големите десет, като ако беше готова да изкрещи на топката за това, че не сътрудничи.

Тази кръгла оранжева сфера, която суперзвездата от Айова обикновено има такава команда, просто се въртеше около ръба и изскачаше, понякога просто се удряше отпред и падаше кратко.

Статистиката за първото полувреме за лидера на NCAA за всички времена по отбелязани тройки беше потресаваща: 0 за 9 от дълбочина със само четири точки, докато Айова изоставаше от Небраска с 11 на почивката. След това Кларк предположи, че тези първи 20 минути представляват най-лошото първо полувреме от кариерата й.

Ах, но подобни спадове просто не продължават за лидера в кариерата на NCAA в резултата.

“ Положих много работа, за да мога да направя това и да оставя нещата да вървят, да разчитам на моите съотборници и да не натискам толкова много,” каза Кларк, която имаше 30 от своите 34 точки след полувремето. „Честно казано, това може да е едно от нещата, с които най-много се гордея през цялата си кариера.“

Кларк, който постави рекорда в кариерата си в турнира Big Ten Tournament с 317 точки, докато Hawkeyes спечели 12 от 13 мача за четири години и стана първият отбор в конференцията, спечелил три поредни турнирни титли, завърши 5 за 17 от 3 точки диапазон за Айова при победата в продълженията с 94-89.

Тя удари 3 с 2:09 до края на регулирането, след като Хоуки изоставаха с осем. Тя изцеди камата от дълбочина с оставащи 51 секунди, за да им даде завинаги преднина при 89-87.

Кларк беше 11 за 42 в три мача тази седмица, включително четвъртфинал 2 за 14 срещу Пен Стейт в петък, когато беше 0 за 6 през първото полувреме. Айова лесно преодоля този студен старт от действащия Играч на годината в AP и спечели с 95-62.

„Честно казано, не мисля, че печелим тези, ако имате първокурсник и второкурсник Кейтлин,“ Кларк казах. „Никога не успях да го оставя и да продължа към следващия. Това наистина беше нещо, с което винаги съм се борил и нещо, в което знаех, че трябва да стана по-добър.“

Треньорът Лиза Блъдър и нейният екип помогнаха на Кларк с това, както и петогодишният гард Кейт Мартин.

„Тя е страстна. Тя трябваше да се научи как да играе с емоция, но не толкова много, че да я прекали ръба“, каза Блудър. „Не можете да позволите на други хора да ви извадят от играта ви.“